PDA

Vaata täisversiooni : kassett vilistab

mtts
26-12-09, 17:18
tegu kassetiga "röövel ööbik - ilu" , vahetasin kogu mehhaanika välja koos ümbrisega ja endiselt "vilistamine" ei kadunud. mis seda vilistamist põhjustab ja kas on mingi moodus selle kõrvaldamiseks?

wigo
26-12-09, 17:19
On küll-osta revox b215-sellega ei vilistanud ükski kasett.

mtts
26-12-09, 17:31
kahjuks pole valmis ühe kasseti pärast tegema väljaminekut suurusjärgus mitmeid tuhandeid kroone:D

pult
26-12-09, 17:40
Minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt tekib vilin lindi ja helipea vahel, lindi kehva kvaliteedi tõttu või kuivuse tõttu.

alfons
26-12-09, 17:59
Kõigi eelduste kohaselt lindi viga, kulunud, kehv kvaliteet, vana ja lindi peened osakesed irduvad ning jäädes liikuvate osade vahele põhjustavad vilistamist.

fre
26-12-09, 18:04
Kunagi kui lindid poolidel olid ja meil kassette veel polnud, võis samuti just mõnel teatud lindil sellist asja täheldada. Põhjuseks oli nende teistest suurem laius. Vilin tekkis libisemisest üle kulumisjälgedega pronksdetailide.

Starfish
26-12-09, 18:51
Mul sama mure oli kunagi kassetiga BeerGrass-Tule Tuul, vilistas igas kassetimängijas.Neid kassette oli mul kaks ja ühe lammutasin laiali, panin lindi teise kasseti korpusesse aga vilistas ikka. Ju sis on tõesti viga lindis...

GU50
27-12-09, 12:53
vilistas igas kassetimängijas. Niipalju kui mina mäletan vilistavatest kassettidest, siis vilistamise tekitas see vildiklots, mis asub kasseti sees, lindi taga keskel ja mille eesmärk on suruda linti vastu helipead. Õigemini selle vildi saastumises lindilt eralduvate osakestega. Peale vildi puhastamist piirituses leotatud vatitikuga vilin lakkas. Kuid viga on siiski konkreetses lindis, sest vilin taastub mõne aja pärast.

OSX
27-12-09, 13:02
Tõepoolest, esmalt võib viga otsida sellest survepadjast millele GU50 viitas. Saab asendada ka vatitupsuga kui kohe vaja kasutada (kui piiritus on ära kulunud :D ), see on siiski ajutine lahendus. Soovitus - salvestis tasub sealt esimesel võimalusel ära kopeerida, sest lindi põhimik laguneb, selle osakesed kogunevadki survepadja pinnale.

TeeTL
27-12-09, 15:14
Kui kogu ümbris on ära vahetatud, siis vilditükk ei tohiks enam pilli puhuda. Olen mingi THKT originaalkasseti juures vahetanud kõik peale lindi, vilin oli kadunud kasseti "alguses", aga tuli tagasi "lõpul".
Järeldus oli, et kassett vilistab magnetkihi pudenemise tõttu, ja lindi suurema laiuse tõttu - lindiservad käivad vastu mingeid elemente, lisaks koguneb neile elementidele ka pudi ja kogu see krempel vilistab.

Ühelgi teisel lindil peale karedate vene lintide pole seda koledat vingumist täheldanud.
Neil lintidel on peale vaadates näha, et magnetkiht pole sile. Lisaks mõned neist ka pudenevad. Selliste lintidega kassetide kasutamine on mängija surma kiirendamine. Tuleb vaid kadestada neid, kes jaksavad selleks Revoxeid kulutada.:rolleyes:
Pole mõtet neid vilistajaid reanimeerida millekski muuks kui ümbersalvestamiseks.

Kassetti vaikne käimajooksmine võib õnnestuda, kui vahetada kõik kassetiümbrise ja sisu elemendid korralike ja võimalikult värskete ja pehmete vastu.
Kui vilin ikkagi ei kao, võib kontrollida lindi laiust, ja vaadata, kus lindiservad kasseti sees vastu käivad ja neid kohti võimaluse korral õgvendada (avaramaks teha). Võib olla vajalik kasutada õhemaid "libisemisaluseid", vene omadel olid need üldiselt väga õhukesed "kileplaadid", lääne omadel aga kohati paksendustega.
Kui vilin kohe pärast detailivahetust kaob, aga kasseti mängides tagasi tuleb, võib aidata kasseti lahtivõtmine ja lindi liikumisteele jäävate detailide täiendav puhastamine, kuniks kõik lood ümber võetud.
Siis võtad vana kasseti, viskad nii kaugele kui jõuad, lähed otsid üles, ja viskad veel.:rolleyes:

V126
27-12-09, 15:35
''Siis võtad vana kasseti, viskad nii kaugele kui jõuad, lähed otsid üles, ja viskad veel.:rolleyes:''

Ja viskad veel korra. Sai ka omal ajal nendega mässatud siis kui muud saada ei olnud. Aga miski ei aidanud, survepadjakese eemaldamine ka mitte.

wigo
09-01-10, 10:26
Aga ärge visake neid ära-kui eesti muusikaga asi siis ostaks ära.Sai nüüd toodud nakamichi dragon ja sellega ka kassetid ei vilista.Tecnics aga vilistab ikka mõnuga.Arvan ,et see ikka seotud kuidagi maki endaga.Või on hi-end asjadega midagi välja mõeldud -vot ei tea.

marley
09-01-10, 14:53
Kõigi eelduste kohaselt lindi viga, kulunud, kehv kvaliteet, vana ja lindi peened osakesed irduvad ning jäädes liikuvate osade vahele põhjustavad vilistamist.

+ kui liita sellele mitte piisavalt sile helipea, mille külge need mikroosakesed jäävad.
Akai gx9-ga pole ka ühtki kassetti vilistama saanud -- ilmselt just eriti kvaliteetse helipea tõttu.

Matis
09-01-10, 16:22
Naka Dragoniga on vist jah võimatu kassettidest loobuda:cool:
http://www.youtube.com/watch?v=PoOs0cpNNdc&feature=related

wigo
09-01-10, 16:26
Seda kindlasti.

martinj
09-01-10, 22:13
Naka Dragoniga on vist jah võimatu kassettidest loobuda:cool:
http://www.youtube.com/watch?v=PoOs0cpNNdc&feature=related
just, selleks peab lintmakk olema.

wigo
09-01-10, 22:18
Lintmakk ka olemas -STM-610-ja 700 eesti raadio fonoteegi linti ka-aga kassettidest pigistab naka ikka viimase välja ja ega ta eriti stmile alla ka ei jää.

av2
09-01-10, 22:37
Lisaks ka siia teemasse ühe huvitava katse.Nimelt oli mul ka üks kassett mis vilistas olenematta makist millega seda mängitati.Kuna oli suur tahtmine seda muusikat kuulata siis otsisin võimalust see ümber salvestada.Kõik siin teemas eelnimetataud trikid olid juba ära proovitud.Siis tekkis mõte see kassett vette pista ja oh imet nii kaua kui lint oli märg,ei olnud mingit vilet.Nii saigi lint märjaks tehtud ja lood ümber kopeeritud ja pärast sellega kaugust visatud.

wigo
09-01-10, 22:42
Lisaks ka siia teemasse ühe huvitava katse.Nimelt oli mul ka üks kassett mis vilistas olenematta makist millega seda mängitati.Kuna oli suur tahtmine seda muusikat kuulata siis otsisin võimalust see ümber salvestada.Kõik siin teemas eelnimetataud trikid olid juba ära proovitud.Siis tekkis mõte see kassett vette pista ja oh imet nii kaua kui lint oli märg,ei olnud mingit vilet.Nii saigi lint märjaks tehtud ja lood ümber kopeeritud ja pärast sellega kaugust visatud.OMG-panid märja kassetti makki mängima-kõvad vennad siin maarjamaal.

martinj
10-01-10, 14:18
Tõesti tõesti . Sedasi kassetti ujutades olen minagi sealt midagi päästnud.

Yxz
10-01-10, 16:13
Seni on ikka veel nii olnud, et Eesti Raadio on oma fonoteegi linte kiivalt endale hoidnud.
Paremal juhul võiks juttu teha neilt tehtud ümbervõtetest.

... ja ega ta eriti stmile alla ka ei jää.

Seda muidugi, aga kaalus kindlasti.

Pisut ka teemast, ehk "Naka" ja "vilin" http://en.wikipedia.org/wiki/Nakamichi#The_Dragon_and_Special_Products:

Tape Pressure Pad Lifter

A cassette tape contains a "pressure pad" of some type, usually made of felt. This pad is within the cassette tape shell (located just behind the tape opening) and opposes the magnetic head of the cassette deck, providing pressure against the head(s) when the tape is being played. Nakamichi found that this pad provided uneven and fairly inaccurate pressure and was therefore inadequate for reliable tape/head contact. Furthermore, Nakamichi found that the pressure pad was a source of audible noise, particularly scrape flutter (the tape bouncing across the head, a result of uneven pressure), and also contributed to premature head wear. Nakamichi's dual-capstan tape decks provide such accurate and precise tape tension that, unlike other decks, the cassette's pressure pad is not needed at all. To remedy this problem, the vast majority of Nakamichi dual-capstan decks contain a "cage" around the record/playback heads that lifts the pressure pad out of the way so that the deck itself--specifically, the dual capstan mechanism--is able to maintain much more consistent tape tension and tape/head contact during playback. This lifting system is unique to Nakamichi.

wigo
10-01-10, 18:12
Jutt siiski nn. lääne esitajate lindid-eesti muusikaga saan kevadel kui asjad on digiks ümber tehtud.Mis puutub stm kaalu siis on vahe ca 7 kordne.Stm kaal on vist 70 kg naka aga 10 kg.Ei oska niipalju tehnilist keelt-paned äkki eesti keelde ümber.

Yxz
10-01-10, 20:51
Jutt ei ole mitte lääne ega eesti esitajatest, aga sellest, et see lindihunnik pole Eesti Raadio fonoteegis kunagi olnud.
Milleks siis teisi ja ennast sellise arvamusega petta?

Mis puutub stm kaalu siis on vahe ca 7 kordne.Stm kaal on vist 70 kg naka aga 10 kg.Ei oska niipalju tehnilist keelt-paned äkki eesti keelde ümber.

See kaalu värk oli muidugi väike nali. Erinevus on nagu viiulil ja tšellol sellest vanast Armeenia Raadio anekdoodist.

Tõlkida ka ei viitsi. Oluline on, et Nakamichi ei kasuta kassetisisest survepatja, vaid hoiab seda lindist eemal.

wigo
10-01-10, 21:00
Jutt ei ole mitte lääne ega eesti esitajatest, aga sellest, et see lindihunnik pole Eesti Raadio fonoteegis kunagi olnud.
Milleks siis teisi ja ennast sellise arvamusega petta? Millest selline arvamus-seleta lähemalt-ja keda ma petta olen tahtnud-oled sa neid lindte näinud,et niimoodi siin esined.Sa ikka tead mis asi on STM-610.OMG.Palun kuula oma mp3.

Yxz
10-01-10, 22:00
Millest selline arvamus-seleta lähemalt-ja keda ma petta olen tahtnud-oled sa neid lindte näinud,et niimoodi siin esined.Sa ikka tead mis asi on STM-610.OMG.

Noh, ega ei ole küll tegelikult näinud, aga kui teema (http://www.elfaelektroonika.ee/foorum/threads/41323-M-(ra-anda)-stuudiomakk-STM-610-hunnik-linte?p=316470&viewfull=1#post316470) veel juunikuus noor oli, sai ikka postitusest loetud, et "riist ja lindid on pärit TOP'ist" ja ka pilte vaadatud. :)
Veel on mul telefon ja mitmeid tuttavaid, kes teavad ja mäletavad.

Ise olen ka tegelikult kõvasti vanem, kui eemaltvaatajale paistab ja mäletan, millal see TOP üldse tekkis ning kust ja kuidas saadi sinna esimene CD-mängija, et saaks lindistada "enam-vähem kõike, mis omal ajal kätte sattus".

Aga see selleks. Lähen ja kuulan natuke empekolme.

wigo
10-01-10, 22:13
Aga millegipärast olid lintide peal eesti raadio rekvisiidid. Aga oled kevadel suvilasse külla oodatud eesti raadio linte vaatama ja kui eesti keelt ei oska siis otsime ka tõlgi.

OSX
10-01-10, 22:46
Dragoni suhtes ei mõista millest selline eufooria - ta oli küll suurepärane mahamängija kuid mitte samahea salvestaja, lisaks trakt kahises omajagu, metalliga ja Doöby C kasutades oli vist -65db mis eriti vaikne ei olnud. Salvestusel häiris mind et salvestusse jäi mingi arusaamatu madalasageduslik kahin. Selline kahin et ka teised dekid esitasid seda samamoodi. Aiwa XK-S9000 ja tema odavam vend AD-S950 meeldisid rohkem, pealegi omasid nad Dolby S müratasandit, metalliga mürad -82db, sagedusala ulatus Sony UX Pro'ga 26kHz'ini, TDK SA kassetiga isegi kõrgemale. Dragoniga tehtud koopiaid sai üle kümnekonna ka hiljem üle võetud Aiwaga.
Ka ei usu et mingi masstoodangule orienteeritud kopeerijaga nõukogude päritolu lindile suudeti midagi nii salvestada et see tänapäeval paneks õhku ahmima, tolleaegsetel lääne kopeerijatel oli tagatud sagedusala ülapiir 13kHz normaaliga, palju eesti muusikat käis läbi nn "Kuulbergi filtri" seega polnud salvestisel ka 10kHz eriti tihe külaline....
Nostalgilist heli aga pakuvad need asjad küll tõesti.

urmo
11-01-10, 09:46
Vanade liimitud kassettidega oli ikka vile kaasas, aga vahest aitas ka viltpadja all oleva vedru reguleerimine (tugevam surve kõrvaldas vilina); kaua nüüd helipea vastu peab, arvake ise.

alfons
11-01-10, 10:57
Vanade liimitud kassettidega oli ikka vile kaasas, aga vahest aitas ka viltpadja all oleva vedru reguleerimine (tugevam surve kõrvaldas vilina); kaua nüüd helipea vastu peab, arvake ise.

Kas ikka oli? On ka uuemaid liimituid kassette, mis kuidagi ei taha vilistama hakata.

urmo
11-01-10, 13:23
Kas ikka oli? On ka uuemaid liimituid kassette, mis kuidagi ei taha vilistama hakata.

Ei saa aru, vana inimene juba ka.
Mina räägin et liimiga kokku kleebitud kassettide häda oligi see, et vilistavad vahest; aga uuemad olid ikka kruvidega koos (kas "liimituid" pidigi olema sama, mis ilma liimita e. "liimitu"?).
Pealegi kui nad ei taha vilistama hakata, siis milles probleem?
Sorry jälle O.T.

alfons
11-01-10, 13:47
Kas Sony UX-S on vana? Liimitud kroomkassett. Ei ole veel ükski vilistama hakkanud, kuigi on käiatud ikka mõnuga ja mitte mingi Nakamichi ega Revoxiga.

urmo
11-01-10, 14:38
Ok, modedele kustutada kui liiga läbu tundub (mulle küll).
Ma ei olnudki tõestamas, et iga liimiga kokku pandud kassett vilistab, vaid et kui nii on juhtunud, siis kuidas ka saab ... vene omad ikka ju vilistasid - kes siis kroomist und nägi.

Karlson2
11-01-10, 14:58
Ise ostsin veneajal sümfooniat täislindistatud kassette-ja kroomipeale lindistatud!Kannatas ilusti veelkord peale võtta.Paljud ei teadnudki,et niisugust muusikat võeti kroomkassettidele.Kes teab,see kirjutab.

alfons
11-01-10, 15:19
Minu mõte on see, et kuidas kassett on kokkupandud (kruvid/liim) pole oluline, oluline on lindi kvaliteet ja muud väikesed asjad, mis kasseti sees.

wigo
11-01-10, 16:08
Pole veel dragoniga lindistanud ega niipea vist ei proovi -poe lindistusega linte on piisavalt.Aga helilt on dragon parim mida ma kuulnud olen-revox jääb õige natuke alla.Kui ma õieti aru sain siis dragon pingutab lindi ise vastu helipead.st ta ei kasuta seda vilti ja sellest ka see vile puudumine.

TeeTL
15-01-10, 01:42
Aga helilt on dragon parim mida ma kuulnud olen-revox jääb õige natuke alla.

tundub et dragon on siis selline järjest paremaks muutuv aparaat. selle teema (http://www.elfaelektroonika.ee/foorum/threads/45485-Revox-B215) algul on ta revoxiga võrreldav, lõpus sama, ja siin teemas juba parem!
otsusta ära, kuidas siis on :cool:

teemasse kah:
kasseti vilistamise koha pealt pean oma selle teema esimese postituse sõnad tagasi võtma, ja ütlema, et vile ikka peamiselt helipea ja lindi vahelt valla pääseb, mitte kassetimehhanismi seest.

koukisin kapist ühe vana kuldnoka kooperatiivi eesti rock kasseti, mis alati vinge vilistamisega silma on paistnud ja katsetasin uuesti. kui kord varem olin lindi pistnud mingisse mõistlikumasse kassetikorpusse, siis seekord läks käiku originaalkestaga.
nüüd hakkas kassett vilistama, kui salvestuspea kõntsaseks sai, ja vilin lakkas, kui pea jälle ära puhastasin.

see on natuke isegi uskumatu, kui palju üks vene lint suudab helipäid määrida...nagu katkine virtsapütt, millel pasarada kogu aeg taga.:rolleyes:
eks aegade jooksul on nähtud ka suvalisi lääne rämpslinte, millele signaal põhimõtteliselt üldse külge ei jäänud, justkui oleks pesunööri või pakkepaela peale lindistada püüdnud, aga pudisemises on vene lindid ikka ületamatud :cool:

wigo
15-01-10, 06:13
Revoxil on siiski parem mehaanika-heli on neil peaaeugu võrdne väike eelis siiski dragonil.Aga mis makk sul omal on.

mtts
23-02-10, 15:54
niii... vahepeal palju aega mööda läinud, tänan kõiki vastamast. survepadjas antud kasseti puhul probleem peitubki.
lood siis nii kaugel, et lähema nädala paari jooksul tekib võimalus see kraam arvutisse ümber võtta. mängijal millega seda teostama saab hakata pidavat aga väikene probleem küljes olema, nimelt pidavat vahepeal kassetti "venitama". mängijaks on nakamichi bx-300.
küsiks siis ennetavalt et mis osasid seal kerge hoolduse korras millega puhastada ja mida vajadusel õlitada?

jyrr
13-05-10, 03:37
Nonii, nüüd on siis testitud...

Leidub vilistavaid kassette, mille puhul ei paranda asja ka Nakamichi Pressure Pad Lifter. Tõstsin lindi prooviks ka teise kassetikorpusse ja ikka ei aidanud. Kassett on 20 aasta tagune Jää-äär (ilmselt kordustiraaž - must korpus, teleksinumbrit enam ümbrisel pole, "Õhtu Valgas" kah õigesti trükitud), makk CR-4E.

av2
13-05-10, 20:19
niii... vahepeal palju aega mööda läinud, tänan kõiki vastamast. survepadjas antud kasseti puhul probleem peitubki.
lood siis nii kaugel, et lähema nädala paari jooksul tekib võimalus see kraam arvutisse ümber võtta. mängijal millega seda teostama saab hakata pidavat aga väikene probleem küljes olema, nimelt pidavat vahepeal kassetti "venitama". mängijaks on nakamichi bx-300.
küsiks siis ennetavalt et mis osasid seal kerge hoolduse korras millega puhastada ja mida vajadusel õlitada?Mina soovitaks üle vaadata surverulli olukord,kas vabajooks on hea,kas survevedru surub piisava tugevusega ja ka toonvõlli laagrile võib veidi õli panna.Ka vedav ja kaasajooksev pool võiksid vabalt joosta.Surverulli võiks ka ära puhastada(soovitvalt piiritusega)

wigo
13-05-10, 20:46
No ei ole dragoniga veel ükski kassett vilistama hakanud.

Karlson2
05-09-10, 17:16
Tuli niisugune mõte,et mis on olnud kõige kallim kassett,mida olete ostnud või mis on müügil olnud?

martinj
07-09-10, 09:43
Vene ajal maksid MK60 kassetid 4 rubla. "Jaapani" omad 9 rubla. Ja ükskord müüdi mingeid "imelikke" kassette 13 rubla. Piidid "väga head olema". Hiljem selgus, et kroomkassetid . Kusjuures huvitav on seegi, et täislindistatud kassetid maksid 3-7 rubla.
Vene aja lõous läksid kassettide hinnad ka 100 rubla kanti (siis kui rubla polnud raha).
Aga nüüd "eesti aega" . 90nendate alguses maksid "täislindistatud" kassetid miski 20-30 EEKi , Jõhvi turult sai ajastu hitte täis 90 minutilise "piraadi" 15-20ga. Ja aasta oli vist 1994 kui 2 Quick Start ilmutas kasseti, mis maksis 60 eeki. Ja hakkasid ka CD-d ilmuma, hind 250-300 eeki Ajakirjanus vist oli tagajalgadel jne. Ja ka klassikaaslased rääkisid, et lollid, kes ostavad. Kui selgus, et mina olin üks lollidest, tahtsid kõik lindistada.
Aga kõige kallim tühi kasset on mul maksnud ka miski 60 krooni kanti - Kunagi oli selline pood nagu "big elektroonika". Sealt ostsin prooviks metalkasseti. Suur pettumus oli, kui ma ei saanud hiljem sealolevat salvestist maha kustutatud. Isegi demagneetimispool ei võtnud.

viirusboy
18-09-10, 02:51
Kuna tegelen viimasel ajal palju kassettidega ja kergelt nagu kollektsionäär juba, siis on siginenud palju erinevaid kassette. Ka vene omasid. Ei tea rääkida, et välismaised kassetid kuidagi vilistaksid (va kerimisel) või muud lärmi teeksid. Vene omad aga seevastu on sellel alal usinad. Kunagi paar aastat tagasi püüdsin J.M.K.E. kassetti "Külmale Maale" arvutisse lasta. Vilises jubedasti ja lõpuks leidsin lahenduse. Surusin kasseti ühte auku suure hunniku vatti ja niisutasin seda pipetiga pidevalt, et lint oleks märg mängides. Niiviisi ei vilistanud ja sain ilusti andmed edastatud.

Paar päeva tagasi sai ketratud Sellist kassetti
http://static1.fotoalbum.ee/fotoalbum/306/15/076507541598cb.jpg

Algul paistis kõik korras olevat, ainult määris usinasti helipead. Kui olin ühe poole ära kuulanud, nägid pead sellised välja

http://static1.fotoalbum.ee/fotoalbum/306/15/076507545f8089.jpg

Ning peale suurt piirituse-vatitikkudega mängimist hakkas kassett ka vilistama. Alguses natuke, lõpuks juba üsna usinalt. Võrdlesin linte antud kassetil ja vähemänginud teisel sama aja vene kassetil, oli antud kassetil lint läikiv, teisel aga kergelt matjas. Ja helipea saastamine ei lõppenud.

Seega, ma arvan et lint viliseb tänu sellele, et ta pind on peegelsiledaks kulunud. Ja seal ei aita vist enam ükski asi, ei mingi vana sang ega ka proffi pillid. Vene lint olla üldse praagiks kuulutatud, kui see saadeti omal ajal jaapanisse/hiinasse uuringutele. Lisaks sööb see ülikiirelt maki helipead ära.

Ise talitan vene lintidega nii: Saan kasseti, tuvastan lood, mis kassetil, kas siis liondistan kasseti arvutisse või kasutan googlet, vahetan kassetis lindi ja salvestan lood uuele lindile. Korpus ja mehhanism jääb samaks. Ja ei kurda, et kuidagi jamam oleks..

Marko

wigo
18-09-10, 08:08
Ja ikka sama mantra-nakal ei vilista üksi kasett ja helipead puhastan ka kord 6 kuu tagant-enamus aega kuulan eesti asju.

marley
18-09-10, 15:15
Ja ikka sama mantra-nakal ei vilista üksi kasett ja helipead puhastan ka kord 6 kuu tagant-enamus aega kuulan eesti asju.

kui sul sedasorti naka, mis kasseti survepadja tagant ära lükkab, siis ei saagi eriti vilistada.

viirusboy
18-09-10, 22:52
Oskab keegi öelda, mis aastatel sellist kasseti valmistati? Sain selliseid täiesti uusi 11 tükki karbis. 12. oli teistest erinev
http://static1.fotoalbum.ee/fotoalbum/306/98/076549393e1d6c.jpg

Peale kasseti ühe poole kuulamist jaab helipeale pruun kiht mingit ollust. Kasseti lint ise ka pruun..

Peaks tegema uue teema selliste kassettide kohta, nagu saksamaal http://forum2.magnetofon.de/showtopic.php?threadid=5862. Usun, et see võib päris huvitav olla.

Samas olen huvitatud sellise välimusega kassetidest.

wigo
19-09-10, 11:50
kui sul sedasorti naka, mis kasseti survepadja tagant ära lükkab, siis ei saagi eriti vilistada.
Mul nakamichi dragon -see ei kasuta jah survepatja.

itimees
23-09-10, 15:41
Mina vilistavate kassettidega nii käitusin: tuts vatti piiritusega niiskeks, kuskile lindivahele ja kerima. Et korjaks enda külge kogu puru mis sinna tekkinud. Siis vahetasin välja kassetis oleva surumisvildi ja puhastasin masinal kogu lindi liikumise tee. Kannatas ära digida küll. Aga lihtsam on asi vist sõpradelt/netist(torrentist) hankida. Heasti tehtud mp3 on parem, kui kassett. Muidugi eranditega, mis reeglit kinnitavad.

mikumaku
23-09-10, 16:36
Paneks siis ka kirja oma kogemuse u. 25 a. tagusest ajast. Sai tegeldud palju ümberlindistamisega ja paljundamisega. Just siis tekkisid kooperatiivid ja autoriõigustest ei teadnud keegi midagi... Lintmakid olid sojusid, rostovid ja olimpid. Lindiriiulid olid meetreid ja meetreid pikad ja käis pidev võitlus vilinaga. Kogemus näitas, et vilin peaaegu ei sõltu makist, sõltub linditrakti puhtusest ja eelkõige sõltub lindi kvaliteedist (loe: partiist). Puhastad maki ära, paned käima ja mõne aja pärast lülitub vilin järsku sisse. Puhastad ära, paar laulu - ja jälle. Sai ostetud proovilint poest, kui kõlbas, võeti suurem ports. Märgkuulamine aitas ka- piiritusega vatitikk vastu linti, jube tüütu, aga aitas. Kusjuures see puhtmehaaniline vilin jääb lindile koos muusikaga,vahet pole, kas viliseb mahamängiv või lindistav pool. Ei saanudki tookord pihta selle asjaolu täpsele füüsikalisele sisule (ikkagi mikrofoniefekt vist). Kassettidega aga probleeme polnud, kasutasime ainult lääne originaale. Läks vähe pikaks see jutt siin...

itimees
23-09-10, 17:36
Mikumaku minuarust tõele väga lähedal - vilinat tekitavad lindilt laekuvad irdkehad. Peatuvad nad siis maki või kasseti liikumisteel, vahet pole. Ennist vihjasin, et läbi niisutatud vati saab kasseti kuulatavust parandada. Sama kehtib katavalise lindi puhul. Kontrollitud, töötab!

-erik-
16-10-10, 19:52
Olen samuti kimpus olnud vilistamisega. On aidanud tõepoolest kesta ringi tõstmine jne, kuid mõni jääbki vilinat tegema, nagu see eelmisel leheküljel postitatud pildil olev "Kuldsed Kuuekümnendad" lendas ka minu oma prügi kasti.
Kuid kas te olete tähele pannud kui kassett vilistab ja korra stop panna kaob vilin mõneks ajaks. Tõenäoliselt selliste sümptomitega kassetti on võimalik veel päästa.

mikumaku
16-10-10, 20:59
Kuid kas te olete tähele pannud kui kassett vilistab ja korra stop panna kaob vilin mõneks ajaks. Tõenäoliselt selliste sümptomitega kassetti on võimalik veel päästa.

Lintidega oli samamoodi. Korraks pausi aitas ikka korraks. Suvalisel hetkel lülitus vilin jälle sisse...

jyrr
17-10-10, 22:56
vilinat tekitavad lindilt laekuvad irdkehad. Peatuvad nad siis maki või kasseti liikumisteel, vahet pole. Ennist vihjasin, et läbi niisutatud vati saab kasseti kuulatavust parandada. Sama kehtib ka tavalise lindi puhul. Kontrollitud, töötab!

Suvel digiteerisin mitukümmend linti, peamiselt 60-ndatest. Neist kaks Philipsi toodetut vilisesid. Ei olnud need atsetaatpõhimikul ega midagi. Üks vilises nii hullusti, et 1-tunnise materjali kättesaamiseks tuli mahamängimisel teha 35 peatust, et puhastada helipead ja muid osi ning oodata nende kuivamist - 28 peatust ühes suunas ja 7 tagasisuunas. Lühemad korralikult kättesaadud jupid olid vaid 10-sekundilised. Eks see vaevaline on, aga asjad saab päästetud. Kusjuures viinaga niisutatud vatile ei tekkinud puhastamisel mingit eriti silmapaistvat ollust.

Vilistavate kassettidega on muidugi kah kokkupuuteid olnud. Lindi ümbertõstmine teise korpusse ei pruugi aidata. Võib viliseda ka Pressure Pad Lifter'iga Nakamichidel, mis kompaktkasseti survepatja ei kasuta.

Minu arusaam vilina põhjuse kohta on, et lindilt irdub saasta, mis kleepub maki osade külge. Lõpuks tekib olukord, kus lindisaast nühib end vastu maki osi katvat samasugust saasta, mis üritavad veomehhanismi kiuste omavahel kleepuda. Tekib vibratsioon, mis võib avalduda kuuldava vilinana, kuid ei pruugi veel signaali kanduda. Kui lint vibreerib helipea kohal, siis esialgu tekivad helisignaali vaevaltmärgatavad moonutused, seejärel suuremad. Näiteks kõnesalvestise tämber muutub plekiseks. Saastumise progresseerudes jõuab signaali ka vilin, sest magneetuv kiht liigub taasesituspea suhtes sinusoidselt, mitte enam lineaarselt. Vibreeriva lindi jääkmagnetvoog magneedib helipea südamiku ja pea mähises indutseeritaksegi originaalsignaalist erinev signaal, mis avaldub vilinana.

Eespool tsiteeritud niisutamisest. Usutavasti toimib, seda on ka varem soovitatud. Mina seda võtet ei riskinud kasutada, sest tegu oli kultuuriväärtusega ja meetod tundus esimeses lähenduses veidike liiga radikaalne.

Tegelikult võiks vilinal olla muidki põhjuseid. Võib-olla ei olegi irduv saast nii oluline, ehk on lindi magneetuv kiht liiga kuiv. Sel juhul aitaks lindi mõneks ajaks kontrollitud niiskusrežiimiga kappi paigutamine. Minul seda vilisejat kodustes tingimustes paremaks aklimatiseerida ei õnnestunud - seisis lahtises karbis suvistel toatingimustel ja sai aeg-ajalt läbi keritud. Kuu aega hiljem vilises nagu ennegi. Samas, tagasisuunas mahamängimisel tuli teha 4 korda vähem peatusi, mis viitab ikkagi saastaprobleemile.

Niisutamisel on ilmselt mitu mõju. Vedelik toimib lubrikandina kahe saastakihi või kahe liigkuiva pinna vahel. Mingi osa saastast jääb vatile veel enne helipead. Niiske lint võib helipealt saasta kaasa viia. Aurustumine jahutab linti nii, et saast muutub vähem nakkuvaks. Aga arvatavasti pole märjalt kuulatud lindiga enam muud teha kui minema visata. Ülemäära niiske magneetuv kiht peaks kokkupuutel magnetofoni osadega kergemini kahjustuma, hiljem kiirenevalt lagunema hakkama. Või on kellelgi teistsuguseid kogemusi?

Igatahes ei soovita linti niisutada viina või piiritusega, sest see ju lahustab magneetuva kihi sideainet.

J.

mikumaku
17-10-10, 23:37
Asjalik jutt jyrrilt. Oma kogemusest-1) vilin kandus alati helisignaali nii salvestava kui taasesitava maki vilisemisel, 2) Kasutades vaevalt niisket piiritusetikku, nii et lindi jõudes teisele poolile oli see juba kuiv, lint ei kahjustunud, vähemalt mingeid märgatavaid tagajärgi ei olnud.

-erik-
20-10-10, 22:00
Täna sai üritatud üks vana lemmik kassett päästa vilina deemonist "Piip-Piip-Piiiiip - soovib VANEMÕDE" ("Kuldnokk" 1989). Vahetasin tolle kesta Philipsi kesta vastu, ennem vilistas terve kassett, nüüd viimased laulud a ja b poole lõpust. Lint tänaseks üsna kulunud, sai seda omalajal ikka ketratud sellest vist sahin kõva sisse tulnud. Usun aga et digitaliseerida veel annaks.
http://www.upload.ee/image/873796/Clipboard01.jpg

martinj
22-12-10, 09:27
Lisaks oma pühapäevase kogemuse "Jõulukantri 1991" digiteerimisest.
Kassett sai minu valdusesse juba 91. aastal, anti ümberlindistamiseks aga mu kätte jäigi. Kusjuures juba alguses hakkas vilistama. Kuulatud sai seda nii, et enne kuulamist sai leotatud odekolonnis. Lõhn siiani juures. Seoses jõuludega tekkis huvi tolleaegsete laulude vastu.
Technics AZ7 peal kassett krigiseb kohutavalt. Sai siis süda kõvaks tehtud, originaalkorpus ära lõhutud ja uue kesta sisse pandud. Mängis veidi aega iluisti aga hetkepärast hakkas veel hullemini vilistama.
Ja kusjuures leidsin ka põhjuse. See si**, mis kasseti sees oli, sadestus survepadja peale. Nii et iga veidi aja tagant tuli patja puhastada. Laulud sain lõpuks kätte.

IFQ
10-03-11, 19:59
Oskab keegi öelda, mis aastatel sellist kasseti valmistati? Sain selliseid täiesti uusi 11 tükki karbis. 12. oli teistest erinev
http://static1.fotoalbum.ee/fotoalbum/306/98/076549393e1d6c.jpg

Peale kasseti ühe poole kuulamist jaab helipeale pruun kiht mingit ollust. Kasseti lint ise ka pruun..

Peaks tegema uue teema selliste kassettide kohta, nagu saksamaal http://forum2.magnetofon.de/showtopic.php?threadid=5862. Usun, et see võib päris huvitav olla.

Samas olen huvitatud sellise välimusega kassetidest.
Mul oli ka selline kassett, sama asi. Salvestis jäi peale väga nõrgalt ja helipea oli kohe must. "Super quality" missugune. Praeguseks on see kassett küll prügikasti rännanud.

marley
10-03-11, 21:12
Ja kusjuures leidsin ka põhjuse. See si**, mis kasseti sees oli, sadestus survepadja peale. Nii et iga veidi aja tagant tuli patja puhastada. Laulud sain lõpuks kätte.

just, survepadi kogus s..u. kui on õhukest teflonkilet (seda valget), võib proovida vildi peale liimida.
kaksikvõlliga makkides võib samuti proovida lihtsalt survepadi eemaldada.

Elektrik
11-03-11, 00:06
Kui mina kunagi kassettidega jamasin, siis vilina kaotasin lihtsalt kassetti vastu käe laba tagudes ja kassetti õrnalt pigistades.
Jubedalt pinda käis küll see vilin, eriti vene kassettidega, ega muud eriti endal polnud.
Aga ka selles oli omamoodi võlu.

jyrr
11-10-13, 09:44
Üks vilises nii hullusti, et 1-tunnise materjali kättesaamiseks tuli mahamängimisel teha 35 peatust, et puhastada helipead ja muid osi ning oodata nende kuivamist - 28 peatust ühes suunas ja 7 tagasisuunas.
[---]
Samas, tagasisuunas mahamängimisel tuli teha 4 korda vähem peatusi, mis viitab ikkagi saastaprobleemile.

Tsiteerisin iseennast, kui kirjutasin 1/4-tollise magnetlindi vilisemisest.

Nüüd olin sama probleemi ees kassetiga "Wallavanem Country aastad 89-91 (http://cache.osta.ee/iv2/auctions/1_9_12700129.jpg)", salvestise kestus A+B pooltel kokku u 40 minutit. Üritasin maha mängida 3 eri deckiga - Nakamichi CR-4E, Technics SA-K6 ja Nakamichi Dragon. Technics'il hakkas kohe vilistama, teistega sai enne mõne minuti mängida. Lõpuks sai see Dragoniga hulga puhastuspeatusi tehes siiski maha mängitud.

Aga midagi õpetlikku ka. Esimest korda kasseti A poolt maha mängides tuli teha 9 peatust. B poole puhul vaid 4. Peale seda panin uuesti A poole mängima lootuses, et kui viliseb vähem, siis ei pea eelnevalt saadud 9 juppi hakkama kokku sobitama. Kassett vilises oluliselt vähem ja signaali ei jõudnud vile üldse. Puhastasin maki osasid jälle piiritusega ja panin veelkord mängima B poole. Areng samas suunas - vilises vaevukuuldavalt ja signaal oli korras.

Järeldan, et mahamängimise käigus nühkis lint end vastu vastu maki osasid järjest puhtamaks, seega on see alternatiiv radikaalsevõitu meetoditele nagu niisutamine ja küpsetamine - mängida maha mitu korda, vahepeal makki puhastades.

Huvitav, kuidas seesama kassett käituks aasta pärast?

J.

martinj
11-10-13, 18:03
Kui tahad mittevilistavat "Wallavanemat" , anna teada, Panin peale, AZ7 igatahes ei vilista. Sama kassett.
Edit:korpus on must.

rein113
11-10-13, 22:36
Vilistava kasseti puhul võib proovida ka kasseti sees lindipoolide külgedel olevate õhukeste plastlehtede eemaldamist või vahetamist. Seal võib ka mingi hõõrdumine olla.

martinj
18-10-13, 22:18
Kui tahad mittevilistavat "Wallavanemat" , anna teada, Panin peale, AZ7 igatahes ei vilista. Sama kassett.
Edit:korpus on must.

Ei tea nüüd kumba teemasse. Tõmbasin oma "Wallavanema" ka sisse ja....signaal läheb 21 kHz-ni ???? Oleks et müra, aga nivoo käib signaaliga kaasas :D

Edit:
1. salvestis läheb tõesti niikaugele (üksikutes kohtades) ?
2. Taasesitusvõimendis tekivad harmoonilised. ???

Helikaart Audiophile USB ,sämplimine 16 bitti 96kHz

Jeekim
18-10-13, 22:57
Näita pilti ka. Spektraali pean silmas. Tõesti huvitav. Millega maha mängid?

martinj
18-10-13, 23:10
Mängin Tehnics RS-AZ7 ga.
Staatilne pilt ei ole huvitav, "energia" kukub kuskil 16kHz juures ära.

8444

Võibolla on mõned "vilistamisilmingud", mida ma lihtsalt ei kuulnud. Kes ütles, et kassett peab vilistama kuuldavas sagedusvahemikus.
Asi aastast 1991 ikkagi. Samavana "Jõulukantri" krigiseb mis jube.

...

8445
Ja siin on "tühisalvestus"
Makk taasesituses ja peal salvestiseta lint.
Asi ei genereeri.

Jeekim
19-10-13, 11:07
Edit:
1. salvestis läheb tõesti niikaugele (üksikutes kohtades) ?
2. Taasesitusvõimendis tekivad harmoonilised. ???
Pildid on kenad.
1. Ja võibki minna. Kas see on kasulik signaal või mitte, ei saa ju salvestatud fonogrammi "vahelt" enam aru.
Kasseti "vilin" ei tohiks küll nii kõrge sagedusega olla - kiirus ju väike. Ja kahe loo vahepeal peaks see modulatsioon ka ilusti näha olema - lindi mikronakked kestavad ju edasi.
2. Selle kahtlustuse vältimiseks tuleks proovida maha mängida üksikuid sagedusi (kui on testlint), või veelgi lihtsam, anda signaal helipeasse ning vaadata analüsaatorit reaalajas - kas mingil sagedusel ilmuvad mingid harmoonilised, milles taasesitusvõim süüdi võiks olla.

Pean küll ütlema, et sellist kahtlust taasesitusvõimude osas pole mul endal kunagi tekkinud. Aga ma olen parasjagu kurt ka.
See, et salvestusvõim "midagi omalt poolt" lisab, on kogetud nähtus.

martinj
19-10-13, 19:52
84478448

Veidi pilte.
Musamari "Päkapiku Jõululaul" 1996 BG Muusik.
Ja seal ei ole enam üksikuteas kohtades 20 kHz ja kaugemale :)

Edit: tean jah, et seda mina ei kuule, aga huvitav vaadata iukkagi. Ei ole see kassett nii saast midagi.

Jeekim
19-10-13, 22:33
See esimene pilt on kahtlaselt sarnane esimese ja teise miinimumi pildile.

8451

martinj
20-10-13, 10:35
Väga võimalik, need on vaid näited, üritan teha liikuvat pilti.
Õngitsen millalgi Orbita 102 välja (kunagi mõõdetud helipea resonants 21 kHz ja üle lindi niipalju tuli kah).

moi
20-10-13, 11:22
Ei ole see kassett nii saast midagi.
Sul kasetikas läbiva kanaliga, pane kasvõi 1 kHz sealt läbi jooksma ja vaata THDd ning anna siis uus hinnang.

martinj
20-10-13, 13:44
84548455

Palun. Üks on 0 dB, teine -20dB maki indikaatori järgi.
Lint on Maxell UR90.

Pekske nüüd mind, aga mina kuulan ikkagi muusikat mitte testsignaale.

moi
20-10-13, 14:58
Mõlemal juhul THD üle 1%, mis on üsna kuuldav just THDna.
Lae alla programm REW V5, sellega saad THD graafikud teha üle kogu sagedusvahemiku, saad palju ülevaatlikumad pildid. Saad REWi sealt https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxtb2lqbW9panxneDo1ZDViNDA4 YTBlNjJiNmQw

Trash
24-05-15, 01:31
Uut teem,at tegema ei hakanud, postitan oma küsimuse lihtsalt siia.
Sain posu vanu helikassette ning ühel neist oli lint täiesti sakiline. Ei ole liimitud ega murtud, on teine lihtsalt nagu saeleht. Kuna ma ei tea kuidas linte lõigatakse või üldse toodetakse, siis küsingi, et kuidas selline praak üldse võimalik on? Minu oma loogika ei suuda haarata. Kas salvestis ka peal on või kuidas mängib ei ea öelda, sest ei julge seda linti makki panna. Ette tänades!

http://s13.postimg.org/8tpts219f/P1050048.jpg (http://postimg.org/image/8tpts219f/)

OSX
24-05-15, 02:21
See pole sellisena toodetud, vaid mängija pealekerimissõlm on seisma jäänud ning veovõll on litsunud kogu vaba ruumi linti täis - sellest need murdekohad. Mängima võid panna küll, aga mitte mingit arukat kvaliteeti sa sealt ei saa, ainult saad teada mis on sinna salvestatud. Ka salvestada ei ole mõtet.

Porter
24-05-15, 02:51
Seda asja nimetatakse lindisalatiks.

vanakool
24-05-15, 09:24
Hmm... mulle tundub küll et see lint on juba tehasest selline olnud, st, praak!
80 ndate lõpus sai ostetud 550M makilinte, nn. школьная :D nimetati tootmisjäägiks.
Need lindid olid tavalistest hulga odavamad. Neil lintidel olid täpselt samasugused saelehed harilikult lindi alguses kuid esines ka keskmes. Keskosas olevaid saelehti oli juba lindikettale peale vaadates näha. Vahepeal oli tollal lindipõud, siis sai kõike ostetud mida oli.
Tuttav ETKVL poemüüja lasi meid kaupluse taharuumi, tuulasime siis vaikselt neid lindikarpe ja valisime endale neid kus ketastel lint oli ilus ja tihe ;)

OSX
24-05-15, 11:25
Pildil väljatulevas lindis on näha murdekohad - seda ei saa toota kohe alguses. Kuid sellel pikemal esiplaanil oleval lõigul on foto selline et murdekohti ei oska märgata - võibolla et ongi sedasi lõigatud aga mul on õnneks läinud siis - ei ole näinud ihusilmaga sihukest linti. Kui seal on ka murdekohad, on see lihtsalt vahelekerinud kassett.

TeeTL
24-05-15, 13:26
Ei ole liimitud ega murtud, on teine lihtsalt nagu saeleht. Kuna ma ei tea kuidas linte lõigatakse või üldse toodetakse, siis küsingi, et kuidas selline praak üldse võimalik on?

Ise näinud ei ole, aga kuuldavasti lõigatakse nagu rullbiskviidist viilusid. Ehk siis kõigepealt tehakse üks lai lint ja keritakse silindrisse ehk trumlisse ning seejärel lõigatakse otsast lõpliku lindi laiuseid seibe maha (järjest ühekaupa või korraga mitu, läbi kogu silndri paksuse või mahakerimisel, ei tea). Aga kui midagi sellist ette kujutada ja siis lõikenuga sirgelt paigal ei püsi, siis võib taoline saehammas tekkida küll.

Yxz
24-05-15, 23:40
Hmm... mulle tundub küll et see lint on juba tehasest selline olnud, st, praak!
80 ndate lõpus sai ostetud 550M makilinte, nn. школьная :D nimetati tootmisjäägiks.
Need lindid olid tavalistest hulga odavamad. Neil lintidel olid täpselt samasugused saelehed harilikult lindi alguses kuid esines ka keskmes. Keskosas olevaid saelehti oli juba lindikettale peale vaadates näha. Vahepeal oli tollal lindipõud, siis sai kõike ostetud mida oli. Tuttav ETKVL poemüüja lasi meid kaupluse taharuumi, tuulasime siis vaikselt neid lindikarpe ja valisime endale neid kus ketastel lint oli ilus ja tihe ;)

Jah, jutt on õige ja isegi kogetud selliseid "школьная" hambulisi linte või kohati ka lihtsalt pisut laiemaid, et ei mahtunud pukside vahele jooksma. Ka liimikohad olid aeg-ajalt sees.
Tõenäoliselt on samad tehnoloogilised vead mõeldavad ka kassettides kasutatavatel lintidel.

Minu kogemuse erinevus on, et kaupluse tagaruumi ei saanud ja tuli leppida selle vähesega, mida üle leti ulatati. Ka aastad olid tunduvalt varasemad. Vaatasin, et mõned kõige esimestest sellistest "soodsa hinnaga" ostetud lintidest on riiulis isegi säilinud ja kannavad aastanumbrit 1972.
Täishinnaga sama suur lint oli vist siis 4 rubla.

11282

Trash
25-05-15, 10:44
Tänud vastajatele!
Värdkassetti minema viskama ei hakka, läheb kenasti riiulisse muude veidruste (võltskassettide, nagu näiteks BAFS (!) kassett) kõrvale. Masinasse samuti ei pane ning jätan ennast teadmatusse, et kas seal ka salvestis peal oli ja kuidas see kõlada võis?

martinj
25-05-15, 11:25
Kooli linti ise pole kohanud, küll aga linti nimega "monofon" "dja monofonitseskoi zvukozapisi" .
Huvitav, stereo läks peale küll :) :D
Kas kah sama teema, lint oli samas korralik või vähemalt tundus ca 13 aastasele.
http://dayna-records.nm.ru/collect/big/Slavich/18-Monofon_a.jpg

OSX
25-05-15, 11:37
Masinasse samuti ei pane ning jätan ennast teadmatusse, et kas seal ka salvestis peal oli ja kuidas see kõlada võis?

Ma soovitan et võta kassett ja keri seda linti (pliiatsiga) kuni leiad "mittesaagiva" lõigu ja arvestades lõigu pikkust - võid seda küll makis korraks esitada. Minu arvamus on et kui lint on lõigatud sakki, pole sellel salvestust (rullis lõikamata linti vist veel ei salvestata), kui on siis on sakid tekkinud kuidagi hiljem. Ühtlasi võiksid teha (lähi)pildi millel oleks näha see lint nagu küljeprofiilis - et kas tõesti on täiesti sile ja ilma murdekohtadeta.

Vinyylimees
25-05-15, 23:40
Mulle tundus küll antud pildilt, et seal on murdekohad sees, neid on raske märgata müra seest, kuid varjud tunduvad olevat küll.
11285

OSX
25-05-15, 23:51
Ma oleks ka rohkem seda meelt et see on vahelekerinud kassett lihtsalt. Seda aitaks selgitada pildivõte nii et lint näitaks oma paksust, selliselt on kohe selge mis defekt on. Nii küljelt võib oletada ja tunduda paljugi mis aga kindel pole.

Jeekim
26-05-15, 00:49
Sõbrakesed, mina jällegi olen seda meelt, et teemaalgataja sõnades pole mõtet kahelda.
Pildil on lindikeerul vari olemas, "saehambal" seda pole. "Voldi" korral oleks see vältimatu. Vt punased nooled. Sinine nool näitab, muide, rebendit.
Ehk ootaks ära, kui teemaalgatajal aega on kommenteerima tulla, selle asemel et ...

11286

Trash
31-05-15, 20:35
Lint ei ole murdunud, ei volditud. Vastasel juhul poleks ma siia küsima tulnud. Olen neid voltunud linte varem näinud, olen neid silunud, suudelnud, söönud ja suitsetanud, aga sellist sirget sakiliste servadega linti nägin esmakordselt.
Uut fotot esialgu teha ei saa, kuna abikaasa võttis digika maale ühes.

OSX
31-05-15, 21:01
Ega siis pole tõesti muud kui et said kurioosumite kogusse ühe eksponaadi juurde. Seda võid ikka teha et otsid pliiatsiga kerides mõne pikema korras lõigu ja kuulad korraks kas on salvestus peal või mitte.