PDA

Vaata täisversiooni : Lintmakkide hooldus

hillarr
11-02-10, 14:12
Ei leidnud ühtegi korralikku teemat lintmakkide hooldusest ja teen uue, et küsida siinsete kasutajate arvamusi.

1) Magnetpeade, surverulli ja juhtrullikute puhastamine.
Erinevaid teemasid lugedes jäi mulje, et siinsed kasutajad puhastavad kõik piiritusega. Välismaiseid foorumeid lugedes soovitatakse aga pigem 99% isopropüül alkoholi. Mõned olevat kasutanud juba aastakümneid ja pidi kõige parem olema - aurustub pindadelt väga kiiresti ja ei muuda kummist surverulli kõvaks.

Ise otsisin apteegist seda, aga alguses vaadati lolli näoga otsa ja siis öeldi, et retsepti alusel saab ainult. Ei tea kas oli ebapädev apteek või peab siis lintmakiga perearsti juurest enne läbi käima. :)

2) Demagnetiseerimine - üks artikktel, mille leidsin http://home.comcast.net/~mrltapes/mcknight_demag.pdf (http://home.comcast.net/%7Emrltapes/mcknight_demag.pdf)
Siin foorumis väga vähe juttu sellest operatsioonist, kuid peaks iga lindifänni A ja B tegevus olema, et mitte jääda ilma oma salvestustest. Olen lugenud jälle vastakaid arvamusi, kus mõni soovitab lihtsalt demagnetiseerija lähedale viia sekundiks või mõni isegi kümneks sekundiks ja siis uuesti eemale. Mõni õpetab, et tuleks teha aeglaseid ringe ja/või sirgjoonelisi liikumisi peade lähedal.

Siin foorumis keegi ütles, et kord aastas piisav kui demagnetiseerida. Samas olen jälle lugenud, et isegi ca 20h kuulamist tekitab juba piisava magneetuvuse peades, et hakata vaikselt kõrgeid sagedusi olemasolevates salvestites kustutama.

3) Õlitamine - kord aastas või kahe tagant peaks piisav olema. Kas kasutate mingit spetsõli või suvaline vedel õmblusmasina õli?

andreie
11-02-10, 16:40
Välismaiseid foorumeid lugedes soovitatakse aga pigem 99% isopropüül alkoholi. Mõned olevat kasutanud juba aastakümneid ja pidi kõige parem olema - aurustub pindadelt väga kiiresti ja ei muuda kummist surverulli kõvaks.

Ise otsisin apteegist seda, aga alguses vaadati lolli näoga otsa ja siis öeldi, et retsepti alusel saab ainult. Ei tea kas oli ebapädev apteek või peab siis lintmakiga perearsti juurest enne läbi käima. :)

Saab ka lähemalt: Isopropüülalkohol L-15 (http://www.elfaelektroonika.ee/artnr/24-510-05/isopropuulalkohol-l-15).

hillarr
11-02-10, 17:47
Huvitav mitme protsendiline see on? Muidugi see ei ole ka kõige parem, sest ta on aerosool. Sellega on jama sihtida vatitiku peale, siis kõik kohad täis.

znif
11-02-10, 17:48
Demagnetiseerimine. Kui metsiku kapitalismi algusaegadel "piraat"salvestust ametlikult lubati teha siis said makid korra nädalas profülaktika mõttes üle käidud. Oli selline pirisev vene päritolu plastkarbike (220V) selle jaoks kaubandusest saadaval. Tea kas ja kuipalju kasu oli aga hullemaks küll ei läinud. Sama karbikesega kannatas ka kiirkorras linte-kassette kustutada. Tööoperatsioonid olid ringikujulised liigutused lindiga kokkupuutuvate metallosade ligidal. Umbes nii kirjeldas ka tootejuhis.

fre
11-02-10, 17:49
....
.....
Kas kasutate mingit spetsõli või suvaline vedel õmblusmasina õli?
Tavalist meditsiinilist (enamasti 95%) piiritust on ikka kasutatud (nüüd on teised ka levinud).
Apteek tohib ainult retsepti alusel müüa (sedagi vist 150g ühe retseptiga), aga ega tuttaval
perearstil selle vormistamisega suurt tüli ka pole (kirjutab sinna et "ravimi valmistamiseks"),
kui isegi makki näitamiseks kaasa ei võta, arusaaja inimene... Maakohas sobiv lahendus.
Määrimiseks väga tavalist õmblusmasinaõli ei julge soovitada, kuivab paksuks...
Toiduõli on veel "kurjem", see kuivab eriti kinni...

Shele
11-02-10, 18:04
Koduextras on metanooli, maksab imevähe ja on puhastamisel tõsiseks abiks. Ärge iial sisse võtke!

hillarr
11-02-10, 18:07
Määrimiseks väga tavalist õmblusmasinaõli ei julge soovitada, kuivab paksuks...
Toiduõli on veel "kurjem", see kuivab eriti kinni...
Toiduõli võib alguses hästi määrida aga nad kuivavad kõik ära jah ja tolmuga moodustab veel eriti mõnusa kiti. Ma ise tellisin mingit "slot-car" mootorite ja liikuvate osade määrimiseks mõeldud õli süstlas. Testinud veel pole, aga sõrmede vahel tundub piisavalt vedel ja libe.

hillarr
11-02-10, 18:11
Koduextras on metanooli, maksab imevähe ja on puhastamisel tõsiseks abiks. Ärge iial sisse võtke!
Metanool on isopropüül alkost toksilisem isegi sissehingamisel, nii et pigem ei hakka seda hankima.

marley
11-02-10, 19:04
Kõrgklassi makid on enamasti määritud sõjaväepäritolu grafiitmäärdega, mitte õliga.
See ei kulu ka aastatega ära eriti, nii et korralikke makkide omanikel sellega erilisi probleeme
olema ei peaks, kui just makk 24/7 tööd ei tee. Vedel õli pole (tõsiseltvõetavatel) makkidel
üldse eriti kasutuses, neid tehti mitte nagu viieaastase liisinguga autosid, mis liisingu lõppedes surevad.

Õmblusmasinaõli sobib kasutada 2. klassi makkidel, seal pole nagunii vahet (-;

edit: see isopropüül tundub vaatamata mürgilisusele täitsa ok alternatiiv olevat.

@ndres
11-02-10, 19:14
1) Magnetpeade, surverulli ja juhtrullikute puhastamine.
Erinevaid teemasid lugedes jäi mulje, et siinsed kasutajad puhastavad kõik piiritusega. Välismaiseid foorumeid lugedes soovitatakse aga pigem 99% isopropüül alkoholi. Mõned olevat kasutanud juba aastakümneid ja pidi kõige parem olema - aurustub pindadelt väga kiiresti ja ei muuda kummist surverulli kõvaks.

Kunagistele kogemustele toetudes soovitan ka isopropüülalkoholi.
Viimati hankisin siit (http://www.ingle.ee/?pid=4), retsepti ei olnud vaja;)

Isopropanool ehk (CH3)2CHOH

martinj
11-02-10, 21:10
Mind huvitab, mida see isopropüülalkohol surverulliga teha võib ? . Ega seda see ei riku ?
Hakkaks ise kah kasutama. Siiani ajan 80% viinaga läbi. Kõlbab nii heli- kui ka muu pea puhastuseks.

hillarr
11-02-10, 21:41
Põhiline nüanss on see, et isopropüül alkohol oleks 95-99 protsendiline. Erinevaid foorumeid lugedes olen saanud nii palju targemaks, et 70-95% lahustes (mida nimetatakse inglise keeles teise nimega "rubbing alcohol") on aga tihti veel mingid lisaained ja see ei lähe kohe mitte.

Elukutselised lindimehed väidavad, et on 99% isoprop. alk. kasutanud aastakümneid nii rullikute kui peade puhastamiseks ja kõik on endiselt ideaalne.

Valmistoodetest aga kiidetakse American Recorder S-711 ja S-721H valmissegu. Ise tellinud ja proovinud veel pole.

moi
12-02-10, 15:50
Õlitamiseks pidi kõige parem olema (venelaste info, seega peaks just vene makkidele sobima) korralik täissünteetiline auto käigukasti õli.

alfons
12-02-10, 16:18
Helipeade puhastamise juures tuleb arvestada, mis materjalist pead tehtud. GX--klaasferriitpead võivad parguneda.

humax
12-02-10, 16:20
Helipeade puhastamise juures tuleb arvestada, mis materjalist pead tehtud. GX--klaasferriitpead võivad parguneda.

Kui räägid helipeade purunemisest , siis räägi ka sellest, mis tingimusel need purunevad ja millega puhastad, et purunevad? Mis on tingimuseks, et pead purunevad, või mis selle purunemise põjustab?

alfons
12-02-10, 16:35
Ma ei räägi purunemisest, vaid klaasferiitpeade puhastamisel piiritusega tekkivatest mõradest, mulle seletati, et põhjus piirituses. Kiire aurustumine ja GX peade materjal ei klapi omavahel hästi. Pehmete ja SD -peade kohta sellist hoiatust ei antud.

humax
12-02-10, 17:48
Osaliselt on Sul õigus! Kuna makid on olnud aastakümmneid minu põhilised tööriistad, nii sendast, kui ka klaasferiit peadega siis minu praktikas pole olnud juhust, et piiritusega puhastades pea mõraneb. Purunemise all ma seda mõtlesingi,et pea tööpinnale tekivad siis kas nähtavad või mikropraod, mille tõttu pea hävib. Küll aga ,kui puhastamiseks kasutada eetrit või atsetooni see põhjustab pea hävimise ja see on tingitud tõesti intensiivse aurumise tõttu tingitud temperatuuri muutusest, pea pinnal. Puhastamiseks olen kasutanud meditsiinilist piiritust. Klaasferiit peades pragude tekkimisel on tegelikult hoopis teine põhjus. Pahatihti on see täiesti märkamatu protsess, kui pea hävineb. Eriti tundlikud on selles teemas Elektroonika TAI ja OLIMP seeria makid, mille on klaasferiit pead. See on aga teine teema ja ei ole sõltuvuses pea puhastusega. Mis määrdeprotsessi puutub siis, kunagi oli spets õli, millega õlitati nii makke kui ka kinoprojektoreid. Nüüd seda enam pole ja aastaid olen kasutanud võimalikult väikse viskoosusega automootri täissünt õli ja ainult! Mineraalõli pole sobiv oma suure voolavuse tõttu ja on omadus koguda tolmu osakesi. Lindi stabika veerevate pindade määrimiseks molüteeni sisaldavat grafiit määret. Kui tihti, siis seda määrab kasutamise intensiivsus, kuid kummirulli võlli ,äranägemisel, mil on vaja õlitada ja ainult õli! Mingit teh. piiritust ei kasuta ja piirituse kvaliteeti kontrollin, kui mõned tilgad panen taskupeeglie ja kui ära aurab on kohe näha kas midagi maha jääb, mingi jälje näol või ei. Eks seda piiritust liigub ikka ja on olnud juhuseid, et päris korralik valge-hall saasta kiht jääb peegli pinnale. Kummirulli ja toonvõlli olin ka puhastanud aviobensiiniga ja hiljem piiritusega üle. Pole neist veel ükski asendamist tahtnud ega aiataha läinud. Demagnetiseerimist olen kasutanud äärmiselt harva ja kui seda ei oska õieti teha, siis võib resultaat olla hoopis vastupidine. Seda teavad need, kes vanasti teleka remondiga tegelesid, et kui p.......sse võisid pildi keerata, makiga sama värk.

hillarr
12-02-10, 18:08
Ühesõnaga võiks siis igasugused imepärased õlid ja katsetused ära unustada ja piirduda kõige tavalisema autode jaoks mõeldud täissüntõliga. Aga kust saada ja mis pakendi kujul seda molüteeni sisaldavat grafiitmääret?

Demagnetiseerimisega peab jah ettevaatlik olema ja täpselt protsessi jälgima, muidu kasu asemel võib juhtuda, et saab peadest permanente magnet, mis kuulub minema viskamisele. Eriti just kustutuspea.

alfons
12-02-10, 18:32
Eriti tundlikud on selles teemas Elektroonika TAI ja OLIMP seeria makid, mille on klaasferiit pead.

Mul Olimp oo4 ja sellel ainult kustutuspea KF, kas on NL ajal Olimpe toodetud, millel salvestus- ja mahamängimisepead KF-st?

humax
12-02-10, 18:55
Toodeti neid nii klaasferiit peadega: kustutuspea, salvestus ja taastuspea klaasferiit ja toodeti ka kustutus pea klaasferiit, salvestus ja mahamängimine sendast pea. Vene foorumites on sellel teemal palju vaieldud, et kummad on paremad, kuid ühest vastust pole! Olen mõlema variandiga kokku puutunud ja ei oska samuti öelda kumb parem on. Mõtlen heliliselt. Mõõtmise järgi vahet pole. Räägitakse palju feriidi erilisest kõlast ja feriidi maitsest kuid ei kinnita ega lükka ümber. Ainult üht võin öelda, et feriit on pikemaealisem kui sendast pea. Kuid kui pidada kinni lindi markeeringust, mis on sendast peale lubatud siis peab ka kaua vastu. Ma ei oska öelda, mis pea sul seal konkreetselt on ja kas on OLIMPI originaalpea või on mingi asenduspea, selle tõttu, et feriidid lõhki lasti. Mul peaks kusagil konspektides markeeringud olema, mõlemad variandid tootja tehase antud, nii feriit kui sendast markeering. Juhul, kui on mingi asendus ja pole originaalpead siis on ka parameetrid metsas. Sendast peadega makil on ka võimudes teise nominaaliga korrektsoon kondekad, mille suurused pole skeemides märgitud. Kui on olemas maki pass, siis seal on eraldi liimitud spirka kus on kirjas peade markeering, mis konkreetsel makil on valmistaja tehas paigaldanud. On olemas kaks raamatut makiga kaasas see on maki pass ja skeemide raamat.

vasaraonu
15-02-10, 13:00
Lindi stabika veerevate pindade määrimiseks molüteeni sisaldavat grafiit määret.
Õige on MOLÜBDEEN. Samuti kinnitan, et puhastamiseks on parim aine puhas meditsiiniline piiritus.

hillarr
30-05-10, 23:41
Kui keegi tahab puhast isopropüül alkoholi oma lintmakkide puhastamise jaoks, siis soovitan tellida seda inglise ebay'st. Kuna poodides piiritust ei müüda ja apteegist isopropüüli saamine kippus üle mõistuse aeganõudvaks minema, siis tellisin UK'st 2x100ml ja hinnaks tuli kokku ca 100EEK koos tellimiskuludega. Saab igasugustes mõõtudes tellida ja on 99,9% lahus. Sellise hea hinna juures ei ole mõtet isegi 80% viina ega kangemat piiritust poodidest enam otsida.