+ Vasta teemale
Lehekülg 2 / 7 EsimeneEsimene 1234 ... ViimaneViimane
Näitan vasteid 16 kuni 30 104-st

Teema: Trükkplaatide söövitamine

Liige radiotehnika35 Kasutaja maine on neutraalne radiotehnika35 avatar

Algseade Vs: Trükkplaatide söövitamine

Tsitaat Esmalt postitatud m6tleja poolt Vaata postitust
    Ma loodan, et halvasti ei vaadada, kui kuid vanasse teemasse postitatakse, kuid kust kohast vesinikperoksiidi saab? Apteegis enam 33% saada pole, seal on müügil ainult väga lahja lahus (oli vist 3%).

Kirjutasin ju 1. postis... :

Tsitaat Esmalt postitatud radiotehnika35 poolt Vaata postitust

Lahuse valmistamiseks vajaminevad kemikaalid ning nende kogus:
    4 tabletti 35% vesinikperoksiidi sisaldavat tabletti (müüakse apteegis nimetuse "HYDROPERIT" all, pakendis 6 või 8 tabletti).
    Loe 1. post läbi, seal vajalik info 100% olemas!

NB: kui kõik õigesti teed ja kemikaale ei joo, alla neela ega nendega silmi loputa siis katastroofi ei tule
    -superradical-

Liige Elegija102 maine kipub olema madal Elegija102 avatar

tänud Radiotehnika, see värk on mul nüüd selge
    Hea teema! 5+

Liige RLaa maine kipub olema madal

Õnnetu Trükkplaatide valmistamine printeri abil.

Vaatasin et siin juttu rohkem söövitamisest, aga vähem oluline pole ka radade saamine plaadile nii, et need reaktsioonide või temp. tõttu maha ei tuleks. Viimati tegin oma plaadi rajad printeri abil. Paberiks kasutasin Optijet Photo Quality Glossy, mille sileda poole peale lasin laserprinteriga rajad (max density, max dpi). Seejärel kandsin rajad plaadile triikraua abil (10 min, 2/3 max tempist) (google "toner transfer pcb" lisainfo jaoks). See paber toimis igatahes palju paremini kui spetsiaalsed Press-n-Peel paberid (mis on hulga kallimad!). Paberit on ainult natuke raskem plaadi küljest ära saada (tuleb pikalt leotada). Rajad jäävad plaadile üsna tugevasti ja nendele jääb õhuke paberi kiht, mis peaks kannatama igasuguse levinud keemiaga söövitamist temperatuuril 70C või rohkem.

Liige imelik poiss maine kipub olema madal imelik poiss avatar

Mulle on alati meeldinud trükkplaate teha nii:
    Teen ise ExpressPCB programmiga rajastiku.
    Prindin laserprinteriga tavalisele ajakirja lehele rajad peale.
    Puhastan plaadi köögisvammiga kareda poolega või piiritusega.
    Peale seda panen prinditud paberi plaadile, muidugi nii et rajad kusagil plaadi keskel pole.
    Sinna peale panen veel tavalise paberi et, triikraud hästi liiguks ja alumine paper paigal püsiks.
    Algul hoian lihtsalt peal ~5sek. ning siis nühin servaga kogu plaadi mitu korda üle.
    Peale seda pesen vaikselt hõõrudes paperi maha, tavaliselt tulevad rajad hästi välja.
    Nüüd läheb plaat raudkloriidi vanni.
    Siis juba jälle piiritusega puhtaks ja 0,8mm puuriga augud, ainuke peenike puur mis mul veel terve on
    Viimati muutis imelik poiss : 05-07-12 kell 11:42 Põhjus: Kirjavead kipuvad hommikuti sisse tulema.

Liige bujään maine kipub olema madal

Tsitaat Esmalt postitatud fre poolt Vaata postitust
    Kunagi olen isegi lämmastikhappega söövitada proovinud - ülikiire toime, kuid ei saa seda soovitada ohtlikkuse tõttu.

Toimib jah kiirelt, parimal juhul alla minuti .
    Üldiselt aga paar kolm minutit ja plaat valmis.

Soovitamisega on lood nii, et korralikku kontsentreeritud hapet pole kaasajal lihtne (odav) leida - H202 ja muud lahendused on lihtsamad, odavamad ja tervisele ka ohutumad.

Liige anku Kasutaja maine on neutraalne

Lämmastikhape jah vale aine selliseks tööks.
    Kunagi proovisin - viskas suure rohelise pilve üles ja söövitas vägagi kiiresti(koos lakiga).
    Ise kasutan rahulikku raud 3 kloriidi klassikalisel kombel ja olen rahul- plaat ujuma vedeliku pinnale , veidi loksutamist ja 15 minutiga valmis.

Liige imelik poiss maine kipub olema madal imelik poiss avatar

Naatriumhüdroksiid on näiteks torusiil, aga tema konsentratsiooni taset mina ei tea arvatavasti piisavalt kõrge.
    Vaske ta väga ei lammuta.
    Viimati muutis Scott : 16-07-12 kell 05:13

Liige guits maine kipub olema madal

Fotolaki ilmutuseks ehk...

Liige murphy Kasutaja maine on neutraalne

imelik poiss lahmib jälle seg peaga. Se su torusiil sisaldab kõike muud ka mis KOGU laki maha võtab. Kui stabilisaatoreid vaja siis NaOH-st 50% vesiklaasi(küsida ehituspoest), see on naatrium silikaat. Siis lahus pikemalt kasutatav ja saab üsna mitu plaati teha. Muidu õhust absorbeeritav CO2 reageerib kiirelt NaOH-ga ja lahuse PH muutub. Komerts asjades ka naatrium silikaat sees, seepärast läheb lahus häguseks(tekkiva SiO2 tõttu) kui sinna äädikat neutraliseerimiseks lisada.
    Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
    1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
    2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

Liige guits maine kipub olema madal

See fotolakk mis poest ostetud lakiga plaatidel peal on ilmub suht hästi NaOH lahuses. Ilmutuslahus sõltub nagu fotograafiaski fotomaterjali omadustest ja kasutada tuleb seda mis antud tüübiga töötama on mõeldud. Kui mälu ei peta müüb oomipood kah NaOH'd koos oma fotolakiga plaatide ja söövituslahuse materjaliga. NaOH on muidu küll põhiliselt kasutuses lõppfaasis maski eemalduseks.

Liige murphy Kasutaja maine on neutraalne

Ei NaOH ongi mõeldud ilmutamiseks, laki jäägid peale söövitamist võib ka atsetooniga eemaldada. Muidugi juhul kui söövitamiseks ei kasutata HCl+H2O2 segu, viimasega koos tekib atseton peroksiid, kuna keskond on kontrollimatu ja aine mitte puhas on asi VÄGA puutetundlik.
    Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
    1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
    2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

Tsitaat Esmalt postitatud murphy poolt Vaata postitust
    HCl+H2O2 segu, viimasega koos tekib atseton peroksiid, kuna keskond on kontrollimatu ja aine mitte puhas on asi VÄGA puutetundlik.
    Tegelikult on mõistlik alati plaat puhtas vees enne laki/tahma eemaldamist pesta.
    Näit. printeritahma ei võta eriti korralikult muud lahustid maha kui atsetoon. Piiritusega nühi end lolliks, samuti muude lahustitega. Igasugused isopropüülalkod on ka üsna võimetud - kemikaali kulu on suur ja mehaanilist nühkimist on palju, atsetoonise lapiga kergelt üle plaadi ja puhas. Aga plaat enne jah peab olema veega pestud.
    -superradical-

Liige bnman Kasutaja maine on neutraalne

Ravimi ja mürgi vahel on asi ainult koguses. Nii ka NaOH-ga ilmutades. Ilmutiks 1% NaOH on minu kogemuselt liiaks, piisab ka 0,6%. Peale söövitamist tuleb fotolakk eemaldada ja selleks ei ole midagi paremat kui seesama NaOH veidi suuremas kontsentratsioonis, kuid pikem aeg teeb sama töö ära ka sama ilmutiga.

Liige ahto555 Kasutaja maine on neutraalne

Sai seda Hydroperit tablettidega meetodit proovitud ja töötab väga hästi! Vedel H2O2 kipub aja jooksul kodustes tingimustes säilitamisel oma omadusi minetama, tablette on külmikus hulga lihtsam säilitada.
    Ma ei tea paljud teist trükkplaatide tegemiselt "toner-transfer" meetodit kasutab, mina olen paaril korral proovinud ja mitte eriti edukalt. Ühel korral ei saanud paberit pärast kuumutamist kuidagi kätte ja teisel juhul tulid pooled tooneri rajad koos paberiga trükkplaadilt maha.
    Erinevates elektroonikafoorumites on ilmunud lingid uuele "toner-transfer" meetodil trükkplaatide valmistamisele kus paberi asemel kasutatakse kuumakindlat kilet -http://electroni-city.com/getting-started/. Ehk on keegi juba proovinud ja oskab kommenteerida?

Tsitaat Esmalt postitatud ahto555 poolt Vaata postitust
    Sai seda Hydroperit tablettidega meetodit proovitud ja töötab väga hästi! Vedel H2O2 kipub aja jooksul kodustes tingimustes säilitamisel oma omadusi minetama, tablette on külmikus hulga lihtsam säilitada.
    Ma ei tea paljud teist trükkplaatide tegemiselt "toner-transfer" meetodit kasutab, mina olen paaril korral proovinud ja mitte eriti edukalt. Ühel korral ei saanud paberit pärast kuumutamist kuidagi kätte ja teisel juhul tulid pooled tooneri rajad koos paberiga trükkplaadilt maha.
    Erinevates elektroonikafoorumites on ilmunud lingid uuele "toner-transfer" meetodil trükkplaatide valmistamisele kus paberi asemel kasutatakse kuumakindlat kilet -http://electroni-city.com/getting-started/. Ehk on keegi juba proovinud ja oskab kommenteerida?

Kilest siin kunagi sai kirjutatud - DATA COPY kile, laserprinteri jaoks, üsna paks. Saab seda eduga kasutada. Teine asi mis "kuumakindel" - sinine press n peel spetsiaalkile, selle miinus, et üsna kallis - u. 2,5€/ leht, mõõdud 280*220mm (midagi siinakanti). Kui kiirelt vaja plaat teha siis see on täitsa kasutatav meetod ja saab väga peeneid radasid, ma alla QFP208 pole teinud aga töötab sel puhul ideaalselt (samas - ka paberiga saab seda kui on hea prindikvaliteet ja korralik plaaditoorik [puhas+tasane]).
    Mina teen kõik plaadid toner transfer meetodil, sel aastal neid teinud kusagil 1,5m2 ja mõõdud olnud ca. 1dm2 pinnaga plaadi kohta. Pole kunagi UV kasutanud ja ilmselt ei hakka ka kasutama - nende koguste puhul on toner transfer täiesti piisav. Oma tarbeks olen sel aastal teinud ehk 20 plaati, pooled neist tikutopsi suurused ja isegi väiksemad SMD jaoks .
    -superradical-

+ Vasta teemale

Teema informatsioon

Antud teemat sirvivad kasutajad

Hetkel sirvib antud teemat 1 kasutaja(t). (0 liiget ja 1 külalist)

Sarnased teemad

1. PT:trükk plaadi söövitamine.
    henri503 poolt foorumis Töövahenduse foorum
    Vastused: 1
    Viimane postitus: 20-12-10, 16:20
  2. Söövitamine
    yurac poolt foorumis Elektroonikafoorum
    Vastused: 4
    Viimane postitus: 19-02-10, 16:21
  3. Raudkloriidiga söövitamine
    tsaarts poolt foorumis Skeemifoorum
    Vastused: 16
    Viimane postitus: 08-04-05, 14:40
  4. Kui kalliks läheb söövitamine (TDA7293)
    agent007 poolt foorumis Skeemifoorum
    Vastused: 3
    Viimane postitus: 26-02-05, 14:44
  5. plaatide söövitamine
    electrovant poolt foorumis Elektroonikafoorum
    Vastused: 1
    Viimane postitus: 28-04-03, 22:37

Lemmikud

Foorumi reeglid

• Sa ei või lisada uusi teemasid
  • Sa ei või lisada vastuseid
  • Sa ei või lisada manuseid