+ Vasta teemale
Lehekülg 1 / 2 12 ViimaneViimane
Näitan vasteid 1 kuni 15 63-st

Teema: DIY E-Tõukeratas

Hybrid View

Liige planma maine kipub olema madal

Algseade DIY E-Tõukeratas

Tere. On plaanis hakata ise ehitama elektrilist tõukeratast. Kuid sellega seoses tekkisid mul paar küsimust millele ma googlest täpset vastust ei leidnud. Mootoriks tahaksin ma võtta 1000w isendi, kuid kui ma hakkasin netis shoppama, siis avastasin, et on olemas 36 v ja 48 V varjante. Kumba eelistada ja mis nendel vahe on? Olen ka vaadanud controllereid, kuid siis tekkis järgmine küsimus. Kas controller võib olla ka võimasm, või peab vastama samadele mootori parameetritele? (Nt. kui mul on 1000w ja 36V mootor, aga controller on 1500w ja 48V). Ning siis on veel küsimus akude kohta. Kuidas ma saan arvutada kui kiiresti akud täis laevad ning mida ma peaks nende valimisel silmas pidama? Olen mõtelnud kahte akude nö versiooni. Esimene oleks, et paneks lihtsalt 3 või 4 suurt 12 v akut. Ning teine oleks, et ostaks umbes 20 väikest 6V akut ja siis mängiks juhtmetega, et saada kokku kas 36 V või 48 V. Kas sellel teisel versioonil on mingit mõtet või ei ole?

Siin on nüüd väga palju küsimusi, aga ma loodan et keegi oskab nendele vastata.

Liige A.R. maine kipub olema madal

Algseade Vs: DIY E-Tõukeratas

Tsitaat Esmalt postitatud planma poolt Vaata postitust
    Mootoriks tahaksin ma võtta 1000w isendi
    Inimese võimsus pikemaajalisel tööl on umbes 100W.
    Seega saab sellel rattal olema 10 mehe jõud ja ühe mehe mõistus. Nagu räägiti karu kohta.
    on olemas 36 v ja 48 V varjante. Kumba eelistada ja mis nendel vahe on?
    Üks vahe on see et 36V mootor tarbib max 28A ja 48V vajab 21A
    36V on kolm 12V akut ja 48V on neli 12V akut.
    Kas controller võib olla ka võimasm
    Võimsam kontroller võiks olla suurem, raskem ja kallim.
    paneks lihtsalt 3 või 4 suurt 12 v akut.
    Aku juures on tähtis pinge ja mahutavus. Kui on tegu nt 50Ah akudega siis neid laaditakse kuskil 5-10A vooluga seega siis
    5-10 tundi. Kui laadid ühe laadijaga 3 akut siis aega kulub 3 korda kauem.
    Sõita saad max võimsusega 2 tundi. Vaevalt et kogu aeg ainult mäkke trügid.

See võiks olla selline üldine vastus.
    https://www.google.ee/search?q=1000V...+elektrimootor

Loe ja vaata.
    http://www.akukeskus.ee/elektriratas
    jne
    Katseta.

Ma saan aru, et sellest kui kiiresti akud täis laevad oleneb hoopis laadijast mitte akust. Ja et 48 V mootor on parem, kuna tarbib vähem voolu. Kuid kas controller peab olema mõeldud 1000w ja 48 V mootorile, või on parem võtta mingine 1500W ?

Liige A.R. maine kipub olema madal

Tsitaat Esmalt postitatud planma poolt Vaata postitust
    Ma saan aru, et sellest kui kiiresti akud täis laevad oleneb hoopis laadijast mitte akust.
    Mõningate õpikute järgi laadimisvoolu MAX suurus kasutatava aku Ah-st.
    Kui laadija max vool on väiksem kui aku max siis piirab laadija. Vastasel juhul aga aku.
    Ja et 48 V mootor on parem, kuna tarbib vähem voolu. Kuid kas controller peab olema mõeldud 1000w ja 48 V mootorile, või on parem võtta mingine 1500W ?
    Suurema võimsusega saab kontrollida väiksemat võimsust.
    See 1,5 korda ei ole väga määrav. Eks see sõltu ka toote kvaliteedist.
    Kui oleks plaan see kontroller ise kokku panna tuleks natuke tõsisemalt arvutada.
    Ma arvan nii. Kas see ka nii on näitab praktika.

Liige GU50 Kasutaja maine on neutraalne GU50 avatar

Nujah, googel teab kõiki vastuseid, kui küsija teab õigeid küsimusi.
    Kõrgem pinge = väiksem vool sama võimsuse saavutamiseks = peenemad (kergemad ja odavamad) juhtmed. Akude ja kontrolleri elu on väiksema vooluga ka kergem.
    Elektrimootoritel antakse kaks erinevat võimsust: pidev võimsus ja lühiajaline võimsus. Kummaga on tegemist nende mootorite puhul? Pideva ja max võimsuse numbrid võivad erineda 4x.
    Mis tüüpi mootor on, DC või AC?
    Mis tüüpi akusid on plaanis kasutada? Akude laadimisel on kasulik laadida võimalikult väikest ühikut korraga, ideaalis igat elementi eraldi. See võimaldab täpset laadimist, mis annab akudele pikema eluea, siis laaditakse kõiki elemente võrdselt, ükski ei jää tühjaks ega laadi üle. Reaalses elus tuleb teha kompromisse. Praktika on näidanud, et näiteks pliihappeakude kasutamisel saab head tulemused 12V akude iga aku eraldi laadimisega.
    12V/50Ah pliiaku on juba igavene kobakas, kas tõesti plaan selliseid rattapeal kasutada? Või sihib silm liitiumi poole? 48V süsteemiga on võimalik juba 4x 12V/9Ah pliihappeakusid kasutades üsna kaugele jõuda.

Ma arvan, et mootor võiks olla see: http://www.ebay.de/itm/E-Scooter-ele...item58a17090ab . See on vist DC mootor. Ning controller siis midagi sellist: http://www.ebay.de/itm/48v-1000W-Mac...item48467fc77a . Akude koha pealt oli mul tõeati plaan kasutada pliiakusid. Ausalt öeldes ei ole isegi mõelnud liitiumi suunas. Kuid kas on äkki point hoopis liitiumiga teha? Ma ei tahaks väga palju ka akude peale kulutada, arvan et liitium on vist kallis minu jaoks.

Liige elukaz Kasutaja maine on neutraalne elukaz avatar

Võta see teema ette: http://foorum.hinnavaatlus.ee/viewto...567&highlight=
    Võid ka tagant ettepoole lugeda.
    Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

Liitiumakud on kergemad ja (kordades) kallimad kui pliiakud. Liitiumakude laadimine on keerukam, laadija kallim. Võidad sama akude massi juures mahtuvuses, kuid mitte hinnas.
    Kontroller võta üledimensioneerituna, et kindla peale vastu peaks. 1kW mootor võib olla veidi overkill sellise väiksema jalgrattalaadse sõiduki jaoks, aga eks oleneb mis sooritust oodatakse. Võrdluse mõttes võib analüüsida elektriliste kaherattaliste andmeid. Näiteks siin on 48V traieli elektriratas, mis on mõeldud sportlikuks sõitmiseks. Selle pliiakud kestavad u. 1 tunni ühtejärgi kihutamist (rahuliku veeremisega märksa pikemalt): http://osetbikes.com/us/oset-bikes-e...16-0-racing-3/

Ma arvan, et mul on vaja akude laadimiseks normaalset laadijat ka. Aga kuidas ma seda valima pean ja kust ma võiksn neid osta? Mul tuleks 4X9Ah akut ja ma tahaks need laadida max 8 tunniga täis (pliiakud). Kuidas ma peaksin need laadijaga ühendama, et kõik akud enamvähem ühtlaselt täis saaksid?

Akusid ma ikka ei oska valida . Aga ma arvan, et lähevad ikka pliiakud. Need on odavamad ja nendega on kergem majandada. Liitiumakusid ma ei taha sellepärast, et peale nende kergusele ei ole seal minu arusaama järgi mingeid plusse. Või on? Näiteks, et laevad kiiremini täis, või midagi sellist.

Liige vax Kasutaja maine on neutraalne vax avatar

Algseade

Mudeli omasid on kasutatud küll, ka Eestis.
    Nad ei ole nii pikaealised kui LifePO4, kuid eeliseks on väga karm voolutugevus vajadusel.
    Üsna arvestatav paki saaks, kui osta 4tk selliseid:
    http://hobbyking.com/hobbyking/store...arehouse_.html
    Neid paneks siis 2tk. paralleeli ja omakorda need paralleelid jadasse.
    Laadimiseks on siis vaja kas mudeli laadijaid 16 celli jaoks või lihtsam oleks osta 16-ne BMS kusagilt + 60V laadija või vooluallikas.

Aga väga hea variant tõukeka jaoks on see:
    http://www.pingbattery.com/servlet/t...LiFePO4/Detail
    Hind tuleb 280Eur kanti...

Pliiakul on päris mitu miinust.
    1. Raske kui kurat, mäest üles sõites on räme energiakulu selle kõige üles vedamiseks.
    2. Reaalselt e-sõidukil saad kätte pool mahtuvusest
    3. Laadimistsükleid saad maksimaalselt 300, seda juhul, kui hoiad nagu s***a pilpa peal. Reaalselt 200-250.

Kui sa rattaga reaalselt kusagil sõita ka tahad, siis kokkuvõttes ostad igal aastal uue portsu pliiakusid.

Tõukekale sobivaid DC mootoreid müüakse lausa siin foorumis.
    http://www.elfafoorum.ee/threads/711...isvoolu-mootor
    Viimati muutis Scott : 26-06-14 kell 22:42 Põhjus: järjestikpostitused kokku
    Allkiri.

Akudega seoses tekkis veel üks küsimus. Kas pliiakud võivad olla külili või peavad olema püsti? Küsimus tekkis sellest, et kas on võimalik, et nendest korkidest hakkab hapet välja tulema, kui nad on külili. Praegu joonistan seda paberile ja oleks vaja teada, kuidas akusid on vaja paigutada. Sain ka kätte mootori ja controlleri. Mootor tundub tõesti natuke overkill sellise projekti jaoks

Kui kasutad SLA (Sealed Lead Acid) akusid, siis need võivad olla mistahes asendis. Need on kinnised akud, milledes elektrolüüt paikneb klaasriidest mattides. Sellised akud on tuntud ka kui AGM (Absorbed Glass Matter) akud. Näiteks 4 tk selliseid akusid annaks sulle 48V ja akude suurus ja mahtuvus on enamvähem adekvaatsed sellise väiksema liikuri jaoks. Võib kasutada ka suuremaid akusid, aga siis kasvab akupaki mass.
    Vedela elektrolüüdiga pliiakud peavad olema püsti, muidu jookseb elektrolüüt neist välja.

Liige kalvis Kasutaja maine on neutraalne

Lisaks, et eelpoolkirjeldatud AGM akude asemel soovitaks kasutada Geelakusi (tavaline pliiaku aga elektrolüüt on muudetud geeliks). Nad annavad rohkem voolu kui AGM ja on töökindlamad.

Liige vax Kasutaja maine on neutraalne vax avatar

Kui lähed pliiaku teed, siis ei soovita neid kaabliklemmidega akusid, need on mõeldud UPS-idel kasutamiseks. Sõidukil ei taha eriti kesta. Poltidega klemmidega SLA, deep cycle akud on need, mida vaadata. 9Ah on väga vähe, see number on saadud laborikatsel väga väikese vooluga koormamisel. Tegelikult arvesta, et 4-5Ah on maksimum, mis sealt kätte saad. Peale seda muutub "gaas pehmeks" e. kiirendades amprid tõusevad, kuid pinge kukub ära. Näiteks 20 ampriga saaks sellise akuga sõita u.12-15min.
    Viimati muutis vax : 10-07-14 kell 00:04

+ Vasta teemale

Teema informatsioon

Antud teemat sirvivad kasutajad

Hetkel sirvib antud teemat 1 kasutaja(t). (0 liiget ja 1 külalist)

Sarnased teemad

1. m: elektriline tõukeratas
    fomoco poolt foorumis Elektroonikaseadmed ja komponendid
    Vastused: 55
    Viimane postitus: 04-04-12, 10:33
  2. M: DIY videoprojektor.
    kaits16 poolt foorumis Videotehnika
    Vastused: 8
    Viimane postitus: 29-12-10, 02:57
  3. DIY alarm
    qwerty poolt foorumis Skeemifoorum
    Vastused: 3